Kremy do opalania z filtrem, jak dobrać?

kosmetyki do opalania

Przed nami sezon wakacyjny, kiedy będziemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i na opalaniu. Nie zapominajcie o zastosowaniu kremów z filtrem UV, które tak naprawdę powinno się stosować nie tylko podczas opalania, ale także na co dzień. Szczególnie jeśli chodzi o skórę twarzy, która jest najczęściej nastawiona na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Nie od dziś wiadomo, że opalanie wysusza skórę i powoduje jej szybsze starzenie się, nie wspominając już o chorobach skóry.

Wiele kremów na dzień i podkładów do twarzy zawiera w sobie filtry UV, ale są one zazwyczaj niskie. Dlatego już począwszy od pierwszych wiosennych dni warto dodatkowo stosować na twarz krem z filtrem, nawet pod makijaż.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?
Wybór odpowiedniego kremu zależy od rodzaju karnacji i wieku. Skórę dzieci zabezpieczamy najwyższymi dostępnymi filtrami – ich skóra jest bardzo podatna na szkodliwe działanie promieni i skłonna do poparzeń. Generalna zasada jest taka, że osoby o jasnej karnacji powinny stosować wyższe filtry ochronne.

Na opakowaniach kosmetyków do opalania spotkać się można z różnymi symbolami, najczęściej są to:
SPF – Sun Protection Factor
LSF – j.w. w języku niemieckim
UVB lub, SF,BF, IP, FP
Wszystkie te symbole informują o ochronie przed promieniowaniem UVB.

Co oznaczają wielkości filtrów SPF?
4 – chronią przed ok. 50% promieniowania
10 – ok. 85% promieniowania
15 – wg. różnych źródeł 93 – 96% promieniowania
25 – ok. 96% promieniowania
30-50 – ok. 98% promieniowania
60 – ok. 98,5 – 99,5% promieniowania

Wybierając krem czy balsam do opalania warto zwrócić uwagę, czy jest on wodoodporny. Większość kosmetyków do opalania jest ważna maksymalnie 12 m-cy od otwarcia, w praktyce często oznacza to zakup nowego kremu do opalania przed każdym sezonem letnim. Kosmetyki po terminie ważności nie będą już zapewniały odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UVB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.